Февруари беше месец на България (и на руския език, паралелно) в Уикипедия на осетински език. Това ще рече, че група редактори се опитват през този месец да създадат/подобрят повече статии по съответната тема. За съжаление не мога да разбера защо е избрана точно България, изглежда карат подред различни държави от региона.
Преди няколко месеца подобна кампания имаше в Уикипедия на руски, но там нещата протекоха в друг мащаб. Ботове генерираха статии-чирози за хилядите селища в България, все още има желаещи да се равняват по волапюк. :)
В Уикипедия на осетински нещата са по-скромни. Проектът има около 2700 статии, от тях към момента 100 са свързани с България. Подборът включва тривиални (градове, административни единици, Георги Димитров е дежурен в постсъветската зона) и екзотични елементи (Христина Чолакова, областен управител в Сливен?!).
По-интересно ми беше да разгледам подобна малка Уикипедия. Създадена е преди 4 години, но като обем все още е на нивото на Уикипедия на български на нейния шести месец. Човекът, който я е създал, все още прави към 2/3 от редакциите, като самият той е руснак и осетинският му е трети или четвърти език. Общо потребителите с повече от 100 редакции месечно са 5-6 души. Към момента не може да се говори за ефективна общност. Пак се стига до въпроса за яйцето и кокошката в Уикипедия – съдържанието привлича потребители, потребителите създават съдържание…
В момента Уикипедия има 150 езикови версии с по-малко от 5 хиляди статии. Повечето от тях изглеждат безнадеждни, поради малкия брой потенциални потребители. Би било интересно да се проследи кои от тях ще оживеят (чети, ще успеят да създадат реални общности).
Господин Колев,
Искрено съм впечатлен от професионалните Ви постижения, описани в графата „За автора“ – „участвал в проектирането на няколко стотин сгради“! При това метални конструкции, по които има доста повече работа от стоманобетонните!
След като изпих следобедното кафе се замислих и отново проверих рожденнта Ви дата – 1976. От това си направих следните изводи: дипломиране около 2000-та година, трудов стаж до момента 9 години, трудов стаж като студент – да приемем 2 години, общо около 11 години. „Няколко стотин“ обикновено означава число между 300 и 900. Да приемем 600. Значи за 11 години сте участвали в проектирането на около 600 сгради. Това прави по 55 сгради на година, или по 4,6 сгради на месец, или по 1 сграда на седмица плюс още малко.
Господин Колев, ама Вие насериозно ли? :lol
Хехе, четете по-внимателно. „Участвал съм“ не значи, че съм ги проектирал изцяло.
В повечето случаи става дума за проверка на по една рамка, за да бъде направена оферта. На другия край на скалата са по-сложни КМД-та, които отнемат по няколко седмици. Но ако си говорим за спортни постижения, докарвал съм до 2-3 (доста прости) сгради на ден на фаза ТП. Въпрос на софтуер и стандартизация.
» защо е избрана точно България
Болгария была выбрана среди первых, потому что она всего лишь за морем — фактически соседняя страна. Кроме того в Осетии, особенно люди старшего поколения, считают Болгарию особенно близкой страной — в советские времена у Владикавказа были побратимские отношения с Кырджали, до сих пор есть улица Кырджалийская, памятник-бюст Димитрову (подарок Кырджали) и так далее.
Есть и более глубокие исторические параллели — Осетия вошла в состав Российской империи по договору в Кучук-Кайнарджи.
Есть и связи в интернете, несколько болгарских активистов захаживают на осетинские форумы с гипотезой иранского происхождения протоболгар.
Спасибо за внимание к нашему скромному разделу Википедии :) Я боялся, что наш „болгарский месяц“ пройдёт вообще незамеченным :)
{Извините, що пишам по руски. Надявам се, що ми разбираш.}
И аз благодаря за вниманието. :)