Noah Constant е използвал данните на Wikispecies, за да направи машина за генериране на интерактивни и илюстровани таксономични дървета: Illustrated Wikispecies Tree of Life.
Тази редакция от понеделник е ключов момент от най-значителното нововъведение в Уикипедия от нейното създаване насам. С нея се поставя началото на практическото използване на Фаза I от проекта Wikidata – отворена за редактиране система от структурирани данни, предназначени за използване в Уикипедия.
Целта на Фаза I от проекта е накратко обяснена тук – цялостно преправяне на сегашната безумна система за свързване на статиите, които имат еднакъв обект, но се намират във версии на Уикипедия на различни езици. Следващите две планирани фази предвиждат синхронизиране на данни в същинското съдържание на статиите.
От понеделник Фаза I е активирана в Уикипедия на унгарски, следват италиански и иврит (още тестове), английски (големият скок) някъде през февруари и всички останали през март.
Боян Юруков продължава да рови в темата за отворените данни и ме подсети за един проект, който през последните дни е хит във френскоезичните кръгове, свързани с Уикипедия.
Става дума за сайт, направен от френска ИТ компания (antidot), за да демонстрира възможностите на тяхна система за управление на съдържание и на семантичния уеб като цяло. Според тях им е отнело работа на един човек в продължение на 4 дни.
Сайтът представлява база данни за френските паметници на културата (около 44 хиляди на брой), като цялото съдържание е извлечено от вече налични в Интернет отворени данни от различни източници:
- Данни за паметниците и железопътните гари от открития през декември френски държавен портал за отворени данни http://www.data.gouv.fr/
- Данни за станциите на метрото от OpenStreetMap
- Географски данни от статистическия институт INSEE
- Географски данни и над 120 хиляди снимки от Общомедия (най-вече от инициативата Wiki Loves Monuments, която трябва да коментирам отделно)
- Описания на самите паметници от Уикипедия, извлечени чрез DBpedia
- Допълнителни географски данни от Yahoo! PlaceFinder
Резултатът може да се види на http://labs.antidot.net/search?afs:service=50005 и сигурно е поучителен на фона на един наскоро коментиран в блога на Стара София случай.