сеп 212011
Избрани статии
Елизабет I (на английски: Elizabeth I, 7 септември 1533 — 24 март 1603) e кралица на Англия и кралица на Ирландия от 17 ноември 1558 до смъртта си. Понякога наричана The Virgin Queen (Кралицата девица), Gloriana (Глориана) или Good Queen Bess (Добрата кралица Бес), Елизабет е петият и последен монарх от Династията на Тюдорите. Дъщеря на крал Хенри VIII и Ан Болейн, тя е принцеса по рождение, но две и половина години след раждането ? майка ? е екзекутирана по обвинение в държавна измяна и Елизабет е обявена за незаконнoродена.
Текст: CC-BY-SA-3.0, рУ. Илюстрация: pd, неизв.
От новите статии
Сигиберт I (на латински: Sigibert; Sigebert; * ок. 535; † ноември/декември 575 във Vitry-en-Artois) е крал на франките от династията Меровинги. Управлява от 561 до 575 кралство Австразия. Той е петият и най-малък син на крал Хлотар I и кралица Ингунда. Брат е на Гунтар († пр. 561), Хилдерих († пр. 561), Хариберт I, Хлотсинд, която ок. 560 г. се омъжва за лангобардския крал Албоин.
Текст: CC-BY-SA-3.0, рУ. Илюстрация: pd, неизв.
„Вилица“ е термин в шахмата, с който се обозначава ситуация, при която фигура на единия състезател заплашва едновременно две или повече противникови фигури. В зависимост от броя на заплашените противникови фигури казваме, че вилицата има два или повече „зъбци“ или „зъби“. Всяка шахматна фигура може да направи вилица, включително цар или пешка.[1] Вилиците предприети с различните шахматни фигури имат своите особености: В част от шахматната литература, вилиците се разделят на два вида – „относителни“ (на английски: relative) и „безусловни“ (на английски: absolute).
Музеят на македонската борба (на македонска литературна норма: Музеј на македонската борба) в Скопие, Република Македония е посветен на революционните борби в областта Македония от периода на Османското владичество до Комунистическата съпротива във Вардарска Македония и включването на областта в Югославия.
Суборбитален космически полет е такъв космически полет, при който летателния апарат не достига, т. нар. „първа космическа скорост“ (7,9 км/сек.) и не излиза в околоземна орбита, т. е. не се превръща в изкуствен спътник на Земята. Международната федерация по аеронавтика (FAI), регламентира суборбиталния космически полет като навлизане в космическото пространство, при което достигнатата височина на полета трябва да бъде по – голяма от 100 км.
Циментова мелница [1] е съоръжение за смилане на твърдия, гранулиран клинкер от пещта във фин сив прах – цимент. Понастоящем най-често циментът се смила в топкови мелници. Ранните цименти, като тези на Джеймс Паркър, Джеймс Фрост и Джоузеф Аспдин били относително меки и лесно смилаеми чрез тогавашните технологии, използващи плоски мелнични камъни.
Историята на Анатолия (от гръцки ???????, което ще рече оттам откъдето изгрява слънцето – Ex orientae lux) или Историята на Анадола (от турски Anadolu — Анатолия) е история на най-западната част — полуостров на Азия към Европа който се ограничава със земите по егейското и средиземноморското крайбрежия, анатолийското плато в средата на полуострова, отграничено на изток от Арменските планини и веригата на Тавър откъм Сирия.
Андониос или Андонис Киряку Фостеридис (на гръцки: A???????, ??????? ???????? ??????????), известен като Андон Чауш (????? ??????), е гръцки революционер, водач на паравоенна групировка, действала в Драмско и Кавалско по време на окупацията на областта от България в годините на Втората световна война. Фостеридис е роден в 1912 година в понтийското туркогласно село Ерикли в района на Бафра. Баща му Кирякос е активен гръцки деец в Понт през размирините 1916 – 1922 година.
Още нови статии от седмицата.